JAKIE DREWNO OPAŁOWE I KOMINKOWE?

Wybór najlepszego drewna opałowego i drewna kominkowego.

Dąb, Buk, Grab, Akacja, Brzoza, a może Sosna? Wybierając najlepsze drewno opałowe i drewno kominkowe powinniśmy kierować się wyłącznie gatunkiem, miejscem zakupy czy składowaniem? Przy zakupie drewna okazuje się, że jego parametry takie jak: gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia odgrywają ważny aspekt, który decyduje o wydajności drewna w naszych piecach i domowych kominkach rozświetlających wieczorne salony.

W takim razie drewno opałowe czy drewno kominkowe? Jakie są różnice?

Do drewna kominkowego zaliczmy przede wszystkie gatunki drewna liściastego twardego, takie jak: buk, dąb, grab, akacja, jesion, wiąz, brzoza i olcha. Jakie są więc korzyści wynikające z palenia liściastym drewnem kominkowym – odpowiem jako praktyk i właściciel składu drewna Inter-Kuk w miejscowości Bolesław k. m. Olkusz.

Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę to wpływająca na jakość palenia drewnem kominkowym żywica zawarta w surowcu, a w zasadzie jej brak. Jako praktyk oferujący drewno kominkowe (drewno do kominka) wiem, że mniejsza ilość zawartości żywicy w drewnie przekłada się na większy komfort użytkowania kominka. Właśnie drewno kominkowe liściaste (twarde) minimalizuje ryzyko ubrudzenia szyby kominka trudną do zmycia żywicą, wydłużając tym samym żywotność całej instalacji nie wpływając również negatywnie na przewody kominowe.

Czym jest więc drewno opałowe? Do drewna opałowego zaliczamy każdy rodzaj i gatunek drewna, zarówno gdy mówimy o gatunkach liściastych, jak i gatunkach iglastych.

W jakich sytuacjach wybrać drewno liściaste, a kiedy iglaste?

Jak napisałem powyżej, do palenia w kominkach stosujemy tylko drewno liściaste ze względu na swoje dobre parametry i brak żywicy utrudniającej użytkowanie. Minimalne ilości drewna iglastego możemy użyć wyłącznie w celach rozpalenia ognia, po czym powinniśmy przejść na drewno kominkowe liściaste.

W piecach CO lub piecach kaflowych, wybór pomiędzy drewnem liściastym, a iglastym nie ma większego znaczenia. Przy zakupie drewna opałowego warto zaczerpnąć informacji o danym surowcu bezpośrednio u źródła, dlatego zachęcam do kontaktu z naszym składem drewna Inter-kuk Bolesław k. m. Olkusz w woj. Małopolska.

Jaki rodzaj drewna do kominka?

Najpopularniejsze gatunki drewna, które rekomenduję jako sprawdzone drewno kominkowe to:

Gatunek Gęstość po
wysuszeniu [kg/m3]
Właściwości
Grab 830 Uważany za najlepsze drewno opałowe, bardzo kaloryczny, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła, zawartość kory, ok 7% (niska)
Jesion 750 Bardzo twarde, kaloryczne, może być trudny do porąbania na mniejsze części
do kominka
Buk 730 Wysokokaloryczne, pali się równo i długo. Niska zawartość kory, ok 7%
Dąb 710 Wysokokaloryczne drewno kominkowe – daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach.
Wysoka zawartość kory – 22%, duża zawartość kwasów i garbników
Brzoza 650 Szybko i łatwo się spala równym płomieniem, zawiera niewiele substancji smolistych
Olcha 570 Powinna być bardzo dobrze wysuszona. Olcha dzięki ładnemu zapachowi często
wykorzystywana jest przy wędzeniu wędlin
Topola 460 Niewielka wartość opałowa, wykorzystywana na podpałkę
Drzewka owocowe   Palą się wolno i równo, wydzielają miły aromat

Najlepsze drewno na opał?

Wybierając drewno opałowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na gęstość samego surowca. Proponuję kierować się tym parametrem w celu wyboru najefektywniejszego drewna opałowego. Doświadczenie naszego składu drewna Inter-Kuk rekomenduje więc zakup graba, następnie buk, jesion i dąb. Najlepszym więc wyborem jest drewno liściaste.

Drewno sezonowane – czy to ważne?

Najważniejszym parametrem przy paleniu drewnem opałowym i drewnem kominkowym jest jego wilgotność. Dobre drewno opałowe to drewno suche, które powinno mieć poniżej 20% wilgotności. Dzięki temu uzyskujemy najwyższą kaloryczność opału, zwiększając wydajność zakupionego surowca. Warto zwrócić uwagę, że drewno opałowe i drewno kominkowe sezonowane nie kopci, zmniejsza ryzyko brudzenia szyby kominowej i nie zatyka przewodów kominowych – w perspektywie lat docenia się dobrze wysezonowane drewno, dzięki oszczędności eksploatacji całej instalacji grzewczej.

Jeśli szukają Państwo sprawdzonego składu drewna oferującego, drewno opałowe i drewno kominkowe o najwyższej kaloryczności , w takich miejscowościach jak: Chechło, Wolbrom, Bukowno, Dąbrowa Górnicza, Klucze, Zawiercie, Spytkowice, Jerzmanowice, Podzamcze, Sławków, Chrzanów, Trzebinia, Krzeszowice, Czyżówka, Jaworzno, Tenczynek, Osiek, Żurada, Olkusz, Zator, Bydlin, Wojkowice Kościelne, Libiąż, Luszowice, Czerna, Lgota, Lędziny, Przeginia, Ryczów, Pogorzyce, Mysłowice czy Zabierzów, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą Inter-Kuk. Chętnie doradzimy Państwu wybór najlepszego drewna.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna?

Wspólnym mianownikiem zakupu każdego rodzaju drewna jest zwrócenie uwagi, czy nie jest ono zgniłe. Tego typu drewno nie nadaje się do palenia zarówno w piecach jak i kominkach. Gdy decydujemy się na zakup drewna mokrego do sezonowania warto również zweryfikować, czy nie jest spróchniałe, bowiem właśnie wtedy traci swoje parametry jakościowe, które są tak istotne przy ogrzewaniu gospodarstwa domowego. Decydując się na zakup drewna suchego proszę pamiętać o weryfikacji wilgotności – pisałem o tym powyżej. Każdy dbający o jakość surowca skład drewna powinien być wyposażony w specjalistyczne urządzenie pomagające ustalić zawartość wilgoci w drewnie suchym (przed jego zakupem), tak aby drewno kominkowe i drewno opałowe spełniało efektywnie swoje przeznaczenie mroźną zimą.

Telefony do nas: 604-919-706 bądź 505-645-778

Skład Opału Inter-Kuk Janusz Kosno

Ocena artykułu:
5/5

14 thoughts on “JAKIE DREWNO OPAŁOWE I KOMINKOWE?

  1. Najlepsze drewno kominkowe to takie, które jest suche, kiedyś miałem okazję kupić wilgotne i więcej dymu niż efektów, dlatego zdecydowanie warto to sprawdzać

    1. Od lat wybieram tylko liściaste i tylko Grab bądź Buk, te wszystkie iglaki typu sosna, więcej smolą niż ciepła dają, to takie złudzenie, że niby tańsze, ale i częściej trzeba palić, a nie mówiąc już o całej instalacji, umorusany piec i komin. Jak Grab jest w dobrej cenie biorę zawsze i jestem zadowolony, to kaloryczne drewno opałowe

      1. Ja polecam zdecydowanie Graba – Grab to szlachetne drewno, którym się dobrze pali. Wysokokaloryczny gatunek drewna.

    2. No ok, wiemy żeby drewno kominkowe czy opałowe było suche. A jakie drewno opałowe wybrać żeby spełniało dobre parametry grzewcze?

    1. A jakie drewno wybrać Adam do kominka? Masz jakieś swoje typy na czym się skupić co wziąć pod uwagę? Daj znać proszę bo ja do tej pory paliłem bukiem, tak mi podpowiadano. A jakie drewno wybrać w tym roku szukam inspiracji i sugestii, dzięki!

    2. Drewno kominkowe czy drewno na opał powinno być jak piszesz suche, ale trzeba pamiętać również żeby dobrze wybierać gatunek drzewa. Mamy ich sporo na rynku przecież: Sosna, Brzoza, Dąb, Buk, Grab, Akacja. Chociaż drewno świeże też jest ok, zależy czego oczekujesz?

  2. Drewno opałowe jest dobre w miejscowości Klucze to nie daleko Wolbrom ia i w sumie Olkusz a

  3. Dąb, Buk, Grab ewentualnie Brzoza to są moje typy na najlepsze drewno kominkowe czy drewno opałowe. W sumie oba te typy służą do tego, żeby grzać. Widzę, że ta firma jest spod miejscowości Olkusz, tam słyszałem, że mają jakieś dobre lasy

  4. Jakie drewno opałowe wybrać do kominka w domu? Macie jakieś typy i jesteście w stanie coś pomóc, doradzić?

    1. Sosna, Brzoza, Dąb, Buk, Grab, Akacja. Drewno świeże jak kolega pisał też może być dobre, kwestia jaki masz piec.

  5. Do palenia w domu, do ogrzewania to tylko coś zbitego, dlatego gatunki liściaste są najlepsze, ale i to idzie wprost proporcjonalnie z ceną. Buk jest super. Jednak chyba lepiej przejść na pellet czy na węgiel wydaje mi się, że to lepsze materiały grzewcze

Comments are closed.