JAK WYBRAĆ DOBRY PELLET?

Nieustannie zmieniająca się polityka dotycząca zaostrzonych norm produkcji dwutlenku węgla coraz skuteczniej zachęca nas do poszukiwania alternatywnych i ekologicznych form ogrzania domowego zacisza. Pellet – bo o nim mowa, to alternatywny do klasycznych źródeł ciepła – produkt, cieszący się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem Polaków, na którego korzyść przemawia również czynnik ekonomiczny.

Czym jest pellet?

Na początku warto scharakteryzować pojęcie pelletu. Czym właściwie jest pellet, jak powstaje i przede wszystkim z czego?

Pellet klasyfikowany jest do grupy produktów określanych jako Biomasa. To dlatego stanowi idealną alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii, takich jak gaz czy węgiel.  Jest niczym innym jak biopaliwem w formie granulatu powstającym z drzewnych odpadów. Materiałem bazowym do produkcji pelletu są bowiem trociny powstałe podczas obróbki drewna np. w tartaku. Masa wymieszanych trocin pod dużym ciśnieniem trafia do maszyny prasującej, aby po chwili powstał mocno zbity materiał opałowy w formie granulek.

Certyfikacja pelletu? – jakie ma znaczenie?

Dla uniknięcia problemów związanych z pelletem niskiej jakości, warto przed jego zakupem zweryfikować czy posiada on niezbędne certyfikaty, które stanowią o bezpieczeństwie i wysokiej kaloryczności produktu. Pellet ze względu na sposób powstawania podlega certyfikacji, a obecność certyfikatu zapewnia, że biopaliwo posiada najwyższe parametry zwiększające wydajność grzewczą dbając przy tym o ekologię i zdrowy klimat wokół nas. Przy wyborze pewnego pelletu sprawdź czy posiada on odpowiednie oznaczenia i logo danego certyfikatu, które potwierdzą jego jakość.

Dla kogo pellet?

Zainteresowanie pelletem regularnie rośnie, a decyzję o jego zakupie wybiera coraz więcej osób chcących w sposób ekonomiczny i bio-wydajny ogrzać dom jednorodzinny. Trend ten przenosi się coraz mocniej na biznes, jak i placówki samorządowe i te użyteczności publicznej. Można więc śmiało określić pellet paliwem uniwersalnym i takim, które znajduje coraz większe zastosowanie w przemyśle. Pellet więc można dedykować każdemu dla kogo wydajność grzewcza i dbałość o ekologię są priorytetami przy wyborze sposobu ogrzania domu.

Czym wyróżnia się dobry pellet?

Dla wielu poszukujących informacji o pellecie, najważniejszym kryterium jego jest cena, choć tak naprawdę najważniejszym aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę jest jego jakość. Wcześniej poruszyliśmy kwestię certyfikacji pelletu, ale warto równie opisać kilka jego cech fizycznych którym warto się przyjrzeć przed zakupem. Pamiętajmy jednak, że wśród parametrów można zwrócić uwagę na rozmiar, gęstość, wartość opałową czy zawartość pyłu, popiołu i wody w pellecie co zagwarantuje nam bezpieczne i komfortowe używanie opału przez cały sezon grzewczy.

Pellet dobrej jakości to taki, który:

  • Ze względu na ciężar właściwy, tonie w wodzie
  • Pozostawia małą ilość popiołu
  • Posiada gładką i śliską powierzchnię

Pamiętajmy, że zapach generowany podczas spalania pelletu powinien przypominać ten, który towarzyszy podczas ogrzewania domu drewnem opałowym – w końcu baza produktu jest dokładnie taka sama. Barwa opału powinna w dużym stopniu przypominać naturalną barwę drewna, jeśli w granulacie pojawiają się niewystępujące naturalnie odcienie, może być to defekt produktu, który może dyskwalifikować jego zakup. Odpowiedni ciężar pelletu łatwo określić testem „wody”. Wysokiej jakości zbity i ciężki pellet powinien tonąć w wodzie, zaś ten sztucznie umacniany z dodatkiem materiałów niepochodzących z surowca drzewnego w wodzie podczas pęcznienia będzie rozpadał się na drobne kawałki – taki pellet zdecydowanie odradzamy. Taki pellet stanowi niebezpieczeństwo zniszczenia instalacji grzewczej w tym nawet awarii pieca.

Pellet – czy warto?

Podsumowując, pellet wiadomego pochodzenia z odpowiednią certyfikacją to wydajny i bezpieczny w porównaniu do klasycznego drewna opał. Używanie pelletu jest w pełni ekologiczne i gwarantuje dużą jakość energetyczną podczas ogrzewania domu niwelując przy tym nieprzyjemne zapachy i nadmiar dymu powstający podczas spalania. Dobry pellet nie emituje podczas spalania żadnych niebezpiecznych substancji, a to przekłada się na duże zadowolenie i dbanie o zdrowie swoje i całej rodziny przebywającej wokół budynku. Powstający popiół to czysty nawóz dla roślin, który możemy wykorzystać w celu użyźnienia gleby.

Warto więc inwestować w pellet dobrej jakości. Jest to produkt cechujący się dużą wydajnością i ekonomią zużycia, a świadomość wykorzystywania biopaliwa w naszym gospodarstwie gwarantuje poprawienie jakości życia.

Telefony do nas: 604-919-706 bądź 505-645-778

Skład Opału Inter-Kuk Janusz Kosno

Ocena artykułu:
5/5

5 thoughts on “JAK WYBRAĆ DOBRY PELLET?

  1. Kupić dobry pellet nie jest łatwo, fanty artykuł, który sporo tłumaczy, bo na internecie sporo różnych informacji…

    1. No tak jest, ale wiesz trzeba się samemu przekonać na własnej skórze. Zobacz, że pellet ma różną cenę. W sumie dla mnie Interkuk oferuje dobry pellet

  2. Fajny artykuł, ciekawie napisany dzięki za wyjaśnienie. Pellet kiedyś kupiłem tak dziadowy, że poszło mi jakieś 20% więcej w stosunku rok do roku, a zimy mamy coraz słabsze

  3. Bardzo fajny artykuł na temat tego jak kupić dobry pellet. W zasadzie informacje są na ten temat w internecie różne, ale tu sama esencja. Ja bym robił test wody zawsze przy wyborze pelletu

Comments are closed.